Gpr Radar Kiralama Şartnamesi

Sistem Genel özellikleri ve Uygun Arazi şartları:

Somm Grup Yeraltı Mühendislik Hizmetleri ltd.şti. adına sözleşme dahilde kiralanan Gpr Radar sistemi operatör veya mühendisler dahilinde kullanılmaktadır.

Tapulu veya dahili (UYGUN) arazi araştırmaları için, Firmamız ile tapu sahibi müşteri arasında zemin etüdü sözleşmesi kesinlikle yapılmaktadır.

Arazi Şartları: En fazla 3 alana veya araziye bakılır. Bu araziler aynı semtte yakın bölgede olmalıdır.

Arazinin eni ve boyu : En az 5 metreye 5 metre olmalıdır. En fazla büyüklüğü ise 20 metreye 20 metre olmalıdır.

Araştırma derinlikleri: 5-6-7 metre ile sınırlıdır. Bu derinlikler toprak şartlarına göre değişir.

Ayrıca ıslak ve yağlı kil olan topraklarda, tuz minerallerin %80'den fazla olan topraklarda ve iletkenliğin yüksek olduğu topraklarda Gpr Radar sistemleri kesinlikle tespit yapmaz. Yani hiçbir şeyi ifade edemez.

Gpr Radar sistemleri Antik dönem yaşantıları, Roma, Bizans veya daha önceki dönemlerde yapılmış.Yeraltı taş odaları, Dramoz tünelleri ve boşluklarını, Kaya mezarı boşluklarını, Kesme taştan veya tuğladan yapılmış oda boşluklarını, Temel alt yapı duvarları, Lahit, Mezar gibi unsurları ifâde edebilmektedir.

Büyük metalleri toprağın jeolojik duruma göre metalin üzerinden geçtiği takdirde ifade edebilmektedir. Direk toprakta gömülü metalleri ebatlarına ve değişen derinliklerine göre görebilmektedir.

Boşluk içinde bulunan metalleri çok büyük olması şartı ile veya çok iyi toprak şartlarında görebilme ihtimali bulunmaktadır. Yani boşluktaki metali, toprakta direk gümülü olan metallere göre, daha zor görebilmektedir.

Bu metalleri genel anlamda ifade eder. Sınıflara ayıramaz Altın, Gümüş vb. gibi özel sınıflara ayırarak ifade edemez genel olarak sadece metal yansıması şeklinde ifade edebilir.

Metal yansıması olan yerlerden Meteor, Taş içinde demir Curufu, Bakır madeni vb unsurlar çıkabilme ihtimali bulunmaktadır. Örneğin 150 cm derinlikte toprakta gömülü bulunan 25-30 cm çapındaki metal objeyi iyi toprak şartlarında görebilmektedir.

İyi toprak şartları olduğu takdirde, 5 metre derinlikte toprakta gömülü olan bir metali görebilmesi için 2 metre çapında veya daha büyük metalleri ifade edebilmektedir.

Bakılacak araziler tarla yüzeyi gibi düz olmalıdır. Tapulu veya uygun dahili yerler olmalı. Araştırma yapılacak araziler Arkeolojik kalıntılara yönelik çalışmalara uygun olmalıdır. Gpr Radar sistemleri genel olarak arkeolojik kalıntıları daha iyi ifade edebilmektedir. Tabii toprak şartlarına göre tespitler yapabilmektedir.

Arkeolojik araştırma sonuçları: Video veya resim olarak 2D - 3D Tasarım Modellemeler halinde anlatılmaktadır.

Arazide arkeolojik oda, tünel, boşluk, lahit, mezar vb. simetrik taş yapıların bulunduğu noktaları detaylı bir şekilde zemin etüdü raporunda ifade edilmektedir.

Bu bilgilerin teslimatı 1 veya 2 iş günü içinde müşterilere internetten e-mail olarak zemin etüdü raporu şekilde gönderilir.

Ödeme Şartları: Çalışma öncesi, Peşin olarak alınmaktadır. Fiyatlarımızda %18 KDV Dahil değildir.

Sistemlerimizi ve 2D - 3D Arkeolojik Tasarım çalışmalarımızı web sitemizden veya Facebook, YouTube sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz.

www.sommgrup.com.tr